Jakich zawodów najbardziej brakuje na naszym rynku pracy.

<!–more–>W ostatnich latach przedsiębiorstwa zaczynają mieć coraz więcej problemów z wyszukaniem odpowiednich ludzi na różne stanowiska, aktualnie jest to prawie pięćdziesiąt procent firm. Jak można dostrzec, taka tendencja będzie miała miejsce dużej ilości gospodarek, a nasz kraj znajduje się sporo powyżej średniej w ogólnym zestawieniu. Wynika to z paru powodów i na pewno z takiego obrotu sprawy są mocno zadowoleni pracownicy.
Opisywane problemy z kompletowanie załogi mają firmy z różnych branż, sytuacja dotyczy tak naprawdę kierowców i pracowników fizycznych z doświadczeniem, ale także inżynierów i specjalistów. Aktualnie można już tak naprawdę powiedzieć o globalnym kryzysie, gdyż skala tego zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich sześciu lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew opiniom i twierdzeniom, które stawiają wśród mocno poszukiwanych profesji informatyków, to statystyki pokazują co innego. Co prawda znalezienie dobrej osoby do działu IT bez przerwy jest trudne, to jednak wśród badanych zawodów zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najtrudniej już od paru lat jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Grupa ta jednak jest ogromnie szeroka i obejmuje dużo zawodów. Tak więc poszukiwani są elektrycy, monterzy i mechanicy, dużym wzięciem cieszą się także stolarze, spawacze oraz osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. We wszystkich tych branżach coraz trudniej jest z wyszukaniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Kolejną naprawdę mocno poszukiwaną i niełatwą do znalezienia grupą pracowników są kierowcy zawodowi, głównie autobusów i ciężarówek, a potem operatorzy maszyn oraz inżynierowie. Kolejne miejsca przysługują branży usługowej i gastronomicznej – rozmaite restauracje i hotele również nie mają prosto jeżeli zamierzają zatrudnić porządne osoby na różne stanowiska.
Mając na uwadze sytuację bardzo często można zobaczyć w wielu branżach rosnącą rywalizację o dobrych pracowników. Przedsiębiorstwa które chcą pozyskać nowych proponują naprawdę atrakcyjne warunki, więc obecni pracodawcy także są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, którymi w pierwszej kolejności są zwiększone wynagrodzenia.

Comments are closed.