Czy nowoczesne technologie mają ma wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatni okres czasu to naprawdę dobra sytuacja na rynkach pracy – jak pokazują dane udostępnione przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, bezrobocie uzyskało najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku bieżącego roku miało wartość około ośmiu procent, a jakieś spadki widoczne były w 14 ze wszystkich województw. Tego typu sytuacja oznacza dla pracodawców, że będą oni mieli pewne problemy ze znalezieniem odpowiednich ludzi.

Z całą pewnością tego typu sytuacja jest widoczna w technologicznych branżach, w nich już od paru lat ludzie są przyzwyczajeni do tego, że to oni dyktują warunki. Jednak bardzo podoba sytuacja pojawia się ostatnio w zupełnie nowych branżach, między innymi w obszarach, w których jeszcze całkiem niedawno z pracą było bardzo różnie.

Taka sytuacja będzie korzystna nie tylko dla zatrudnianych pracowników, lecz i dla naszej gospodarki, którą może napędzić wzrost wynagrodzeń. Dodatkowo coraz większe znaczenie mają różne dodatki, jakimi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich na przykład sportowe karty, opiekę zdrowotną czy też pakiety ubezpieczeniowe dla pracowników i ich rodzin.

Co ważne, w naszym kraju trendy przedstawiają się zupełnie inaczej, niż w reszcie świata, gdzie obserwowany jest ciągły wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że w 2017 roku ogólna liczba osób nie mających zatrudnienia może sięgnąć poziomu blisko 200 milionów. Najważniejszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew opiniom wielu osób, technologiczny postęp i coraz większa automatyzacja zbyt mocno nie wpływają na poziom bezrobocia. Takie hasła często się słyszy od XIX wieku, a cały czas pomimo wymyślenia ogromnych ilości najróżniejszych urządzeń pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że nowoczesne rozwiązania technologiczne powodują znikanie niektórych zawodów i powstawanie zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnim czasie bardzo dynamicznie rośnie, albo bezpośrednio korzystają one z nowoczesnych technologii, albo zapewniają jej odpowiednią obsługę. Dlatego też widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc utrzymać się na rynku inwestować muszą we własny rozwój i nie obawiać się zmian.

Comments are closed.