Dlaczego stres negatywnie wpływa na pracowników.

Abstynencja pracowników przez choroby stanowi ogromny problem zarówno dla przedsiębiorstw i firm, jak również naszego ZUSU. Podczas lekarskiego zwolnienia pracownik nie może wykonywać zawodowych obowiązków, ale należy mu się również za ten czas wynagrodzenie w odpowiedniej wysokości. Do wyznaczonej liczby dni na zwolnieniu wypłaca je firma, a później ten obowiązek powinien przejść do ZUSU.

W zapobieganiu pracowniczym chorobom duże znaczenie ma prewencja, z tego też powodu w takie działania angażuje się także PIP. Jednym z ważniejszych obszarów, w jakich działania tego typu zostały podjęte, jest zapobieganie i przeciwdziałanie negatywnym skutkom zawodowego stresu wśród {pracowników oraz pracodawców|pracodawców oraz pracowników|pracodawców i pracowników|pracowników i pracodawców. W z związku z tym przygotowano liczne szkolenia i warsztaty związane z ta tematyką.

Pracodawcy przy tym projekcie będą mogli skorzystać poza tym z szeregu narzędzi, jakie pozwolą oszacować ryzyko w firmach, które do nich należą. Tym sposobem będzie można zainicjować odpowiednie działania zapobiegające, a oprócz tego wdrożyć środki profilaktyczne zapobiegające pojawieniu się stresu związanego z pracą.

Jak widać po statystykach, ten właśnie czynniki to jeden z bardzo często występujących przyczyn chorób pracowników. Ocenia się, że blisko sześćdziesiąt procent lekarskich zwolnień jest rezultatem postępujących kłopotów z nieradzeniem sobie ze zbyt dużą presją w pracy. Tylko zaburzenia w układzie ruchu częściej bywają zgłaszane wśród problemów z wykonywaniem pracy zawodowej.

Zbyt długi stres może się bardzo negatywnie odbić na różnych płaszczyznach naszego życia, nie tylko w sferze osobistej, ale też zawodowej. Powoduje zwiększające się problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym, a nie leczony może się stać powodem groźniejszych chorób. Zbyt długie narażanie na warunki stresowe może się nawet skończyć ciężką nerwicą czy depresją.

Pracownicy bardzo często nie wiedzą zupełnie, jak negatywne skutki dla nich może nieść życie w ciągłym stresie. Skutki tego typu sytuacji będą się również odbijać na działaniu firmy, ponieważ zmniejsza się produktywność i zadowolenie, a rośnie liczba zwolnień chorobowych oraz wypadków.

Comments are closed.