Przedstawicieli jakich zawodów najbardziej brakuje na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnich latach firmy zaczynają mieć zwiększające się problemy z zatrudnieniem dobrych ludzi do pracy, na dzień dzisiejszy taki problem ma blisko 45 procent firm. Jak się okazuje, sytuacja o takim charakterze ma miejsce w wielu gospodarkach, a Polska plasuje się znacznie powyżej średnich wyników w ogólnym zestawieniu. Jest to rezultatem kilku powodów i z pewnością z takiej sytuacji są zadowoleni pracownicy.
Problemy z kompletowanie załogi zaczynają mieć przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja będzie dotyczyła zarówno wykwalifikowanych pracowników fizycznych i kierowców, ale także inżynierów oraz specjalistów. Obecnie powiedzieć już wręcz można o światowym kryzysie, ponieważ zakres tego zjawiska zaczął osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich kilku lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew różnym opiniom, jakie stawiają wśród mocno poszukiwanych profesji specjalistów od informatyki, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Wprawdzie znalezienie dobrego specjalisty do działu IT nadal jest trudne, to jednak wśród badanych zawodów zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najtrudniej już od kilku lat jest zatrudnić doświadczonych pracowników fizycznych.
Grupa ta jednak jest niezwykle szeroka i w jej skład wchodzą liczne zawody. Przede wszystkim poszukiwani są mechanicy, elektrycy i monterzy, sporym wzięciem cieszą się również spawacze, stolarze i osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. W każdej z tych branż coraz ciężej jest ze znalezieniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy w swojej firmie.
Kolejną naprawdę mocno poszukiwaną i trudną do znalezienia grupą pracowników są doświadczeni kierowcy, przede wszystkim samochodów ciężarowych i autobusów, a następnie operatorzy maszyn oraz inżynierowie. Kolejne miejsca przypadły w udziale usługowej i gastronomicznej branży – różnego rodzaju restauracje oraz hotele także nie mają prosto jeżeli zamierzają zatrudnić rzetelne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Obecnie bardzo często zobaczyć można w wielu branżach rosnącą rywalizację o dobrych pracowników. Przedsiębiorstwa które chcą zdobyć nowych muszą zaproponować naprawdę atrakcyjne warunki, więc obecni pracodawcy również są zmuszeni do stosowanych działań, którymi przede wszystkim będą zwiększone pensje.

Comments are closed.