Kiedy przychodzi czas na to, żeby zmienić zawód.

Na pracy wielu ludzi spędza sporą część swojego życia, w wielu przypadkach jest to nawet kilkanaście w ciągu dnia. Dlatego też to, jak się tam czujemy odbija się w znacznym stopniu na innych sprawach, wykorzystaniu wolnego czasu czy relacjach z rodziną oraz przyjaciółmi. Ciągły stres i napięcie bardzo negatywnie wpływają również na stan zdrowia pracownika.
Jeżeli sytuacja staje się nie do zniesienia, to może najwyższy czas zastanowić się nad zmianami, czasem trzeba wręcz podjąć takie ryzyko. Przede wszystkim należy mieć pewność, czy problemy sprawia szef, u jakiego się pracuje, czy to co wykonuje się w pracy. W pierwszym przypadku można powiedzieć o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie będą odpowiadać warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wysokość wynagrodzenia.
Jeśli natomiast dana osoba bez względu na panujące warunki, w jakich pracuje nie potrafi się cieszyć z tego, co robi na co dzień, to wówczas ma się do czynienia z toksycznym zawodem. W tego typu przypadkach przestaje się dostrzegać jakiekolwiek pozytywy, zaczyna brakować jakichkolwiek chęci do rozwijania się i planowania swojej zawodowej przyszłości.
W pierwszym przypadku niejednokrotnie wystarczy zmienić pracodawcę, aby sytuacja się poprawiła. Drugi przypadek wiąże się z przekwalifikowaniem, które nie oznacza bynajmniej, że trzeba będzie wszystko zacząć od samego początku, a umiejętności, które się zdobyło stają się zbędne. Bardzo często właśnie wcześniej zdobyte umiejętności bywają bardzo pomocne w nowym zawodzie.
Obawy wielu osób może budzić czas, jaki może być potrzebny do kompleksowej zmiany zawodu. Tu nie ma ściśle określonych reguł, sporo zależy bowiem od tego, co się będzie chciało dalej w życiu robić. W specjalistycznych zawodach niezbędne może być nawet kilka lat do uzyskania biegłości, ale w niejednym przypadku może wystarczyć kilka miesięcy.
Istotnym aspektem jest także to, kto może pomóc podczas ustalania swojej przyszłości zawodowej, czy zrobić to samemu, czy jednak skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Można zastanowić się nad rozmową z doradcą zawodowym, często również na terenie urzędów pracy można otrzymać możliwość zawodowych konsultacji.

Comments are closed.